Římskokatolická farnost – děkanství Nový Bydžov patří do Královéhradecké diecéze.

V tomto informačním oddíle jsou krom jiného obsaženy podsložky, do kterých můžete vstoupit i prostřednictvím aktivních odkazů zde:

Město Nový Bydžov - původně královské věnné město připomínané poprvé v pramenech v roce 1305 bylo založeno na pravidelné geometrické osnově, která ve středověkém urbanismu nemá obdoby. Toto historické jádro je chráněno jako památková zóna.

Město Nový Bydžov je z historických důvodů přirozeným spádovým územím. V současnosti má 6.500 obyvatel. Je sídlem úřadů a institucí: Městský úřad, pošta, finanční úřad, úřad práce, pozemkový úřad, pracoviště Všeobecné zdravotní pojišťovny,Policie ČR, profesionální Hasičský záchranný sbor, tři bankovní ústavy. Ve městě jsou 2 mateřské a 2 základní školy, Základní umělecká škola a 4 střední školy.

Kulturní památky: gotický kostel sv. Vavřince (poč.14.století), starý židovský hřbitov (třetí nejstarší u nás, založen 1520), barokní kostel Nejsvětější Trojice (poč.17 století), mariánský morový sloup na Masarykově náměstí (dokončen 1716), barokní kostel sv. Jakuba na Metličanech (1768-1775), novogotická radnice z let 1862-1865.

K datu 1.1.2008 došlo ke sloučení farností Hlušice, Lužec nad Cidlinou, Metličany a Starý Bydžov  do kmenové farnosti  Nový Bydžov a v roce 2009 k nim přibyla farnost Petrovice.

Kompletní seznam obcí, patřících do farnosti Nový Bydžov:

• Bydžovská Lhotka
  • Hlušice - kostel  sv. Václava, mučedníka, a sv. Barbory, vlastníkem je pan Ing. Diviš Czernin
  • Hlušičky
  • Humburky - kaple  Panny Marie, vlastník je obec Humburky
  • Chmelovice
  • Janatov (obec: Lodín)
  • Janovice
  • Kanice (obec: Petrovice)
  • Králíky
  • Křičov
  • Libeň